Sposoby wieszania firan, który wybrać?

Firany na żabkach, szelkach czy przelotkach? Które wybrać?
Sposób wieszania firan to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również estetyki. Konkretne metody mocowania firanek gwarantują odmienne efekty, dlatego przed zaplanowaniem okiennych ozdób należy starannie zastanowić się, czego oczekujesz. Wybrać firany na żabkach, szelkach, a może na żabkach?

Dziś podczas zakupu nowych firan można przebierać nie tylko w ich kolorach i wzorach, ale również metodach mocowania do karnisza. W zależności od pożądanego rezultatu możesz zdecydować się na firanki na żabkach, szelkach lub przelotkach. To podstawowe rodzaje, które bez problemu znajdziesz również w ofercie naszego sklepu. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom każdego z mocowań. Które z nich okaże się dla Ciebie najbardziej odpowiednie?

Klasyka gatunku, czyli firanki na żabkach

Zna je bez wyjątku każdy. To właśnie firanki na żabkach swojego czasu biły rekord popularności. Jak sama nazwa wskazuje, firanę do karnisza mocuje się za pomocą specjalnych klamerek zwanych żabkami. Można zrobić to na dwa sposoby – na prosto lub ręcznie tworząc marszczenia, co wymaga jednak odrobiny wysiłku. Jak mocować firanki na żabkach? Zacznij od przyczepienia ich do skrajów materiału, a następnie zamocuj żabkę na samym środku. Później należy umocować pozostałe żabki, określając odpowiednie odległości między nimi. Zaletą firanek na żabki jest ich stosunkowo niska cena oraz dostępność. Trzeba jednak przyznać, że stworzenie efektywnych marszczeń na takiej firanie jest dość bolesne dla ramion, ponieważ wymaga dłuższej pracy. Ponadto, idealny efekt niejednokrotnie wymaga wykonania nawet kilku prób.

A może firanki na żabki z taśmą marszczącą?

Drugą opcją jest firanka na żabkach z wszytą taśmą marszczącą, za którą wdzięczne będą przede wszystkim Twoje ręce. Marszczenia można wykonać jeszcze „na surowo”, przed zawieszeniem firanki na karniszu. Później wystarczy dopasować jej szerokość do ilości żabek oraz zamocować je w możliwie równych odstępach.
Uwaga: pamiętaj, że aby otrzymać piękny efekt marszczeń, szerokość kupowanej firany powinna być 2, a nawet 3 razy większa od szerokości Twojego karnisza.

Łatwe w mocowaniu firanki na szelkach

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią spędzać wiele czasu na dekorowaniu domu, będą firanki na szelkach. Wystarczy przeciągnąć karnisz przez szelki i zamontować go z powrotem. Gotowe – firana zawieszona!

Eleganckie firanki na szelkach krytych

Odmianą firan na szelkach są te z dodatkiem maskującej taśmy, dzięki której szelki pozostają niewidoczne na karniszu. Rezultat jest bardzo elegancki, dlatego to właśnie ta odmiana firan na szelkach cieszy się największym uznaniem.

Piękne i funkcjonalne firanki na przelotkach

Sposób ich mocowania bardzo przypomina szelki z tą różnicą, że karnisz należy przełożyć przez specjalne otwory w firankach. Przelotki od dawna używane są powszechnie przede wszystkim w zasłonach, jednak znajdują zastosowanie również w delikatnych firanach. I w tym przypadku należy pamiętać, że firana powinna być szersza od karnisza – dzięki temu ułoży się na nim w zwiewny i miękki sposób.

Firanka na szelkach, żabkach czy przelotkach – co wybrać?

Cóż – z pewnością nie zdziwimy nikogo, mówiąc, że ile firan, tyle gustów! Różnorodność wyboru pozwala dopasować tym firany do własnych upodobań oraz stylu, w którym urządzone jest mieszkanie. Firanki na szelkach i przelotkach bez wątpienia przypadną do gustu osobom, które nie lubią spędzać wiele czasu na dekorowaniu domu. Ci, którzy pragną dopieścić absolutnie każdy szczegół, z pewnością wybiorą klasyczne firany na żabkach, które pozwalają na stworzenie personalizowanych marszczeń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *