Prasowanie firan w pionie. Jak zrobić to prawidłowo?

Piękne firany do salonu muszą być dekoracyjne i długie – tak przynajmniej dyktują najnowsze wnętrzarskie trendy. Przyznajmy jednak szczerze: kto z nas lubi prasować firanki? Jeśli mowa o bardzo dużym zwoju tkaniny, ładne wygładzenie ich na desce do prasowania jest praktycznie niewykonalne. Podpowiadamy, jak wykonać prasowanie firan w pionie – szybsze i wygodniejsze.
Prasowanie firan w pionie – zasady
Prasowanie firan w pionie jest o wiele prostsze niż na desce do prasowania. Firankę po wypraniu i wysuszeniu należy zawiesić na karniszu, nie przejmując się jeszcze jej właściwym ułożeniem.
Po zawieszeniu firany, czas przejść do głównego zadania: prasowania w pionie. W tym celu nie sprawdzi się jednak zwykłe żelazko. Aby wygodnie wyprasować swoje firanki, musisz posiadać żelazko z generatorem pary lub specjalną parownicę. Te urządzenia, dzięki emisji gorącej pary, pozwolą zadziałać na zagniecenia w każdej płaszczyźnie.
Przysuń żelazko lub parownicę na około 4 cm od tkaniny. Następnie zadziałaj gorącą parą. Zagniecenia szybko zaczną się wygładzać. W ten sposób wyprasuj całą firankę.
Gdy firana będzie już idealnie gładka, zajmij się jej układaniem.
Takim sposobem możesz wyprasować dosłownie każdą firankę – również tą z bardzo delikatnej tkaniny, takiej jak woal.
Zalety prasowania firan w pionie
Prasowanie już zawieszonych firanek jest przede wszystkim wygodniejsze i łatwiejsze.
Materiał nie plącze się, a Ty możesz wyprasować go dokładnie w każdym miejscu. Prasowanie firan w pionie to mniej nerwów!
Warto pamiętać, że prasowanie parą to również mniejsze ryzyko wyświeceń tkaniny oraz jej przypaleń. Gorąca para wodna nie zaszkodzi nawet delikatnej firance.
Jak zmniejszyć zagniecenia na firankach?
Aby po praniu firany były mniej pogięte, należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Podstawą jest dobry detergent dedykowany firankom, który nie tylko oczyści tkaninę, ale zadziała na nią zmiękczająco. Ponadto, firanki należy prać, stosując odpowiedni program. Wiele pralek automatycznych posiada tryb przeznaczony firanom lub tkaninom delikatnym. Obroty podczas prania należy ograniczyć do absolutnego minimum. Najlepiej, jeśli podczas prania w pralce znajdą się wyłącznie firanki. Nie pierz ich z innymi ubraniami, a już na pewno nie tymi wykonanymi z ciężkich materiałów. Ich obecność może powodować zagniecenia materiału!

A może firany bez prasowania?
Wiele osób marzy o zdumiewających firanach do salonu, które sięgają samej podłogi. Wizja prasowania tak dużej ilości materiału bywa jednak zniechęcająca. Czy istnieją firanki, które po zawieszeniu na karniszu prezentują się świetnie, ot tak? Jak najbardziej – wystarczy zdecydować się na firanki żakardowe! Żakard to tkanina, która zachowuje swój kształt nawet po praniu czy składaniu. Firany żakardowe po wypraniu, jeszcze lekko wilgotne, możesz po prostu zawiesić na karniszu. Jeśli chcesz oszczędzić sobie domowych obowiązków, bez rezygnacji z pięknych okiennych dekoracji, firany żakardowe to najlepsze rozwiązanie!
Pamiętaj, że firana do salonu będzie wyglądać świetnie tylko wtedy, gdy będzie dopasowana do wymiarów twojego okna. Zamów żakardowe firanki na metry i ciesz się idealnie dopasowaną ozdobą okna.

Prasowanie firan w pionie – szybki sposób na piękne okno
Proste żelazko z generatorem pary pozwoli ci oszczędzić wiele minut, które do tej pory spędzałeś na prasowaniu firan. Pamiętaj, że zadanie możesz uprościć sobie jeszcze bardziej, wybierając żakardowe firanki bez prasowania. Wybór należy do ciebie!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *