Śnieżnobiałe firanki to wspaniała wizytówka każdego domu. Niestety, wskutek różnych czynników, ulubione ozdoby okienne szarzeją lub żółkną, tracąc swój urok. Przebarwionych firanek wcale nie musisz wyrzucać – przywróć im biel za pomocą naturalnych, znanych od dekad sposobów!
Czemu firanki zmieniają kolor?
Z pewnością każdy zgodzi się, że piękne, białe firany to najlepsza ozdoba okna. Niestety, nawet najlepsze firany mogą zmienić swój odcień i utracić swój charakter. Zwykle przyczyną przebarwień są błędy samych właścicieli firanek.
Firanki mogą żółknąć, gdy są nieprawidłowo przechowywane. Nie sprzyja im wilgoć oraz dostęp do światła słonecznego.
Znanym powodem przebarwiania firan jest palenie papierosów w mieszkaniu.
Nieprawidłowa pielęgnacja firan to kolejna przyczyna utraty bieli. Jeśli pierzesz je w nieodpowiednich detergentach lub co gorsza, mieszasz je z kolorowymi tkaninami, na pewno utracą biały kolor.
Co możesz zrobić, aby uchronić firanki przed zmianą koloru? Pamiętaj o ich prawidłowym przechowywaniu: zamykaj je w pokrowcach, które zapewnią im suchość i uchronią je przed światłem. Znanym, ludowym sposobem ochrony firan przed żółknięciem jest zawijanie ich w niebieski papier. Unikaj palenia w mieszkaniu oraz pierz firany w odpowiednich środkach, które szybko radzą sobie z przebarwieniami.
Jak wybielić firany w domu? 5 prostych i szybkich sposobów!
Jeśli zauważyłeś, że firany utraciły śnieżną biel, nie wyrzucaj ich. Wystarczą proste sposoby stosowane przez nasze babcie, aby przywrócić im dawny wygląd. Wykorzystaj środki, które z pewnością masz w swojej kuchni! Poznaj łatwe i bardzo tanie sposoby na to, jak wybielić firany.
- Wybielanie firan sodą oczyszczoną
Wybielanie firan sodą to znany i lubiany sposób. Włóż firanki wanny i zalej je roztworem sody i ciepłej wody (na 10 l wody przypada 500 g sody). Mocz firany przez 4-5 godzin, a następnie wypierz w pralce automatycznej. Twoje firany będą nie tylko wspaniale białe, ale również miękkie. - Wybielanie firan octem
Roztwór z 10 l wody oraz ½ szklanki octu spirytusowego to kolejna, skuteczna mikstura wybielająca firany. Mocz w niej firany przez kilka godzin, a następnie wypłucz w czystej wodzie. Ocet, poza wybieleniem materiału, zadziała na niego antystatycznie – oznacza to, że Twoje firany będą słabiej przyciągać kurz. - Sok z cytryny: sposób na wybielenie firan
Podczas prania firanek, do preparatu piorącego dodaj ½ szklanki soku wyciśniętego z cytryny. To znany środek wybielający, ale także odświeżający firanki. Szybko przywrócisz im dawną biel, a jednocześnie pozbędziesz się uciążliwych zapachów (np. dymu papierosowego). - Wybielanie firan aspiryną
Aby szybko wybielić swoje firanki, możesz wymoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem 5 tabletek aspiryny. Niewiele osób wie, że ma ona działanie rozjaśniające. - Gotowe środki do wybielania firan
Na rynku znajdziesz wiele preparatów przeznaczonych do wybielania firanek. Warto jednak dobierać je ostrożnie, ponieważ niektóre z nich mogą osłabiać strukturę materiału. Najlepszym rozwiązaniem będzie prosta i tania sól do prania firan. Pamiętaj, że naturalne, domowe metody zawsze okażą się nie tylko skuteczne, ale i bardzo delikatne.
Wybielanie firan w domu: to proste!
Jak widzisz, dawny blask firanom możesz przywrócić bez większego wysiłku oraz wydatków. Wystarczą sposoby, które stosowały jeszcze nasze babcie. Naturalne metody wybielania firan nadadzą im piękny biały kolor, usuną brzydki zapach i zadbają o strukturę materiału.