Jak zamaskować karnisz? Proste sposoby

Decydując się na karnisz, można przebierać spośród rozmaitych modeli, dekorowanych wieloma ciekawymi elementami. Nie każdy jednak chce, aby karnisz pozostawał widoczny. Zgodnie z najnowszymi trendami, najlepiej prezentuje się on wówczas gdy jest ukryty. Poznaj kilka prostych metod zamaskowania karnisza, które dodatkowo wyeksponują piękno firan i zasłon.
Kryte karnisze to obowiązkowy element wyposażenia wnętrz w stylu glamour i nowoczesnym. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć zamaskowanie karnisza i jak zrobić to bez pomocy fachowca. To wcale nie takie trudne, jak się wydaje!

Karnisz – ukrywać czy nie?
Jeszcze kilkanaście lat temu karnisz był naturalnym elementem występującym w niemal każdym salonie lub sypialni. Jak wiadomo, trendy wnętrzarskie stale ewoluują, a najnowsza moda dyktuje ukrywanie karnisza za pomocą rozmaitych rozwiązań architektonicznych. Dlaczego warto to zrobić? To proste. Zamaskowanie metalowej rury pozwala maksymalnie wyeksponować piękne firany oraz zasłony. Ponadto, maskownica ukrywa również przelotki lub żabki. Co ciekawe, wcale nie musisz decydować się na wielkie roboty budowlane, by zakryć karnisz. Przedstawiamy 4 proste metody na to, by okolice okna prezentowały się schludniej.

Jak ukryć karnisz – 4 metody
Aby sprytnie ukryć karnisz i wyeksponować swoją firanę i zasłonę, możesz wykorzystać gotowe rozwiązania lub przygotować zabudowę samodzielnie.

 1. Sztukateria – sposób na ukrycie karnisza
  Chyba każdy choć raz spotkał się ze sztukaterią na suficie, niegdyś tak popularną w polskich domach. Dziś można wykorzystać ją w celu ukrycia karnisza. Wystarczą dwie listwy w kształcie litery L, które należy dociąć na odpowiednią długość, a następnie przykleić do sufitu i pomalować. Uwaga – wystrzegaj się sztukaterii styropianowej, która może odpaść, gdy poruszysz firaną. Najlepszym wyborem będzie listwa z trwałego polistyrenu.
 2. Maskownica gipsowo-kartonowa
  Gotowe maskownice to chyba najprostszy sposób na zamaskowanie karnisza. Posiadają różne długości i wyszlifowane krawędzie, co daje bardzo estetyczny efekt. Po montażu, swoją maskownicę możesz pomalować w dowolnym kolorze.
 3. Własnoręcznie zrobiona maskownica
  Jeśli nie uda ci się znaleźć maskownicy o odpowiednim rozmiarze, możesz wykonać ją sam. Potrzebujesz do tego jedynie płyty kartonowo gipsowej oraz odpowiednich umiejętności. Gotową maskownicę należy przytwierdzić do ściany za pomocą profili aluminiowych.
 4. Listwy maskujące karnisz
  Ostatnim rozwiązaniem są gotowe listwy poliutyrenowe, przeznaczone do maskowania karniszy. Ich zaletą jest bardzo niska waga oraz łatwość montażu. Są również odporne na wstrząsy i uderzenia. Wiele gotowych listew posiada specjalne wgłębienia, w których można zamontować dodatkowe oświetlenie. Wówczas okolice okna będą prezentowały się bardzo romantycznie i przytulnie.

Jakie firany do krytego karnisza?
Ukrycie karnisza eliminuje problem doboru najbardziej estetycznego sposobu wieszania firanek. Listwa maskująca ukryje nie tylko sam drążek, ale również żabki lub przelotki, za którymi nie każdy przepada. Z krytym karniszem, każda zasłona i firana prezentują się o wiele bardziej elegancko. Aby okno z krytym karniszem prezentowało się zjawiskowo, najlepiej ozdobić je firanami metrażowymi, o idealnym wymiarze.

Jak ukryć karnisz? Zrób to sam!
Wiesz już, jak ukryć karnisz, aby uzyskać najbardziej stylowy rezultat. Maskowanie drążka nie wymaga drogich prac remontowych, a jedynie szybkiego montażu. Zaufaj – warto spróbować!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *