Jak prać firanki? Najlepsze sposoby na pranie firan

Śnieżnobiałe  firanki to najpiękniejsza ozdoba każdego okna. Aby zawsze wpływały na wystrój pozytywnie, trzeba dbać o zachowanie ich w czystości. Wszystkie firany pochłaniają kurz, dym oraz nieprzyjemne zapachy. Zdradzamy nasze sposoby na to, jak prać firanki, by prezentowały się nienagannie.
Pranie firan – jak często?

Powieszenie na karniszu całkiem nowych, pięknych firan sprawia mnóstwo przyjemności. Należy jednak pamiętać, że aby zawsze wyglądały równie zachwycająco co po odpakowaniu, trzeba o nie właściwie dbać. Mowa oczywiście o regularnym praniu. To, jak często należy prać firany zależy, od różnych czynników. Najważniejszym jest to, w jakim pomieszczeniu się znajdują; to oczywiste, że kuchenne zazdrostki należy prać nieco częściej, niż np. firany do salonu.

Firanki znajdujące się w pomieszczeniach, które nie są narażone na działanie zanieczyszczeń można prać raz na kwartał. Częstotliwość prania powinna być większa, jeśli ktoś w domu pali papierosy, mieszkasz w okolicy o dużym zanieczyszczeniu powietrza lub wtedy, gdy w domu przebywają dzieci lub zwierzęta brudzące okienne dekoracje.

Jak widać, tak naprawdę nie ma złotej zasady mówiącej, jak często należy prać firany. Kontroluj regularnie ich czystość; dzięki temu sam stwierdzisz, kiedy przyjdzie najwyższa pora na ich czyszczenie.

Pranie firanek w pralce. Czy to bezpieczne?

Mamy dobre wieści – jeśli posiadasz pralkę z trybem prania ręcznego lub delikatnego, możesz w niej uprać swoje firany. Niektóre z pralek posiadają nawet osobne tryby prania firan. Pranie firanek w pralce rządzi się jednak pewnymi zasadami.

  • Jeśli firanki są bardzo brudne, przed włożeniem do pralki namocz je w letniej wodzie. Firany do kuchni zabrudzone tłuszczem możesz odmoczyć w wodzie z odrobiną płynu do naczyń.
  • Stosuj delikatne detergenty – najlepiej te przeznaczone do prania firan.
  • Nie przesadzaj z ilością środka piorącego – może on zniszczyć delikatną strukturę firany.
  • Pierz firanki w niskiej temperaturze.

Z zachowaniem ostrożności, w pralce możesz bez obaw prać firany żakardowe lub woalowe.

Ręczne pranie firanek

Niestety, nie wszystkie modele firan nadają się do prania w pralce automatycznej. Przykładem są np. firanki sznurkowe (makarony), które podczas prania mogą się bardzo poplątać. W tym wypadku zalecamy związanie firany na kilku jej wysokościach, a następnie ostrożne wypłukanie jej pod prysznicem.

Prasowanie firan nie zawsze konieczne

Aby uniknąć zagnieceń na firanach, podczas prania w pralce zrezygnuj z opcji wirowania. Im delikatniejsze ruchy bębna, tym mniej zagnieceń na materiale. Po praniu, firankę należy równo wywiesić do wyschnięcia. Wiele osób decyduje się na rozwieszenie firan na karniszu bezpośrednio po ich upraniu – wówczas wyprostują się one pod własnym ciężarem.

Piorąc firany z nylonu, tergalu lub stylonu, do płynu do płukania możesz dodać odrobinę soli lub octu. Dzięki temu, firanki będą układać się znacznie łatwiej.

Jak przedłużyć świeżość firanek?

Aby uniknąć zbierania się kurzu na firanach, do ostatniego płukania możesz zastosować krochmal lub specjalną sól do firan. Te środki ograniczają pochłanianie zanieczyszczeń przez materiał. Podobny efekt uzyskasz, dodając pół łyżeczki sody oczyszczonej do środka piorącego.

Aby mieć pewność, że pierzesz swoje firany odpowiednio, najlepiej dokładnie zapoznać się z zaleceniami ich producenta. Wówczas będziesz mieć pewność, że czyszczenie nie zaszkodzi ich strukturze. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o regularnej trosce o firany – dzięki temu, będziesz mógł cieszyć się ich pięknym wyglądem przez lata.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *