Romeli.pl
Strona główna

Jak prawidłowo prać zasłony?


Eleganckie zasłony w charakterystycznym kolorze to ozdoba każdego wnętrza. Kurz i zabrudzenia z pewnością nie dodają im uroku, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie. Radzimy, jak dbać o zasłony, aby zawsze prezentowały się świeżo i atrakcyjnie.
Zasłony – piękny zbieracz kurzu

Chyba nikt nie zakwestionuje tego, że odpowiednio dopasowane zasłony dodają wnętrzu finezji i stylu. Dziś są one nie tylko sposobem na odizolowanie się od świata zewnętrznego, ale także mocnym, stanowczym akcentem wystroju. Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są zasłony, wszystkie mają wspólny, słaby punkt – kurz i zabrudzenia osadzają się na nich z dużą łatwością.

Czyszczenie zasłon jest bardzo ważne dla ich prezencji, ale i tego, by były przyjazne domownikom – zwłaszcza tym uskarżającym się na wziewne alergie. W takim razie, o czym trzeba wiedzieć, przystępując do pielęgnacji zasłonek?

Jak często należy prać zasłony?

Odpowiedź jest banalnie prosta: tak często, jak jest to konieczne. Obserwuj, czy na materiale zasłon gromadzi się kurz i inne zabrudzenia. To jasne, że zasłony do sypialni, w której spędzasz mało czasu będą brudziły się wolniej, niż zasłony do salonu, w którym na co dzień przebywa wiele osób. Czynnikami, które wpływają na brudzenie zasłon są z pewnością zanieczyszczone powietrze i palenie tytoniu przez domowników. Ozdoby okienne są narażone na zabrudzenia również tam, gdzie przebywają domowe zwierzęta i małe dzieci.

Częstotliwość prania zasłon należy więc dopasować do indywidualnych warunków. Z reguły jednak zasłony należy prać nie rzadziej, niż raz na kwartał.

Jak prać zasłony? Zacznij od trzepaka

Pierwszym krokiem w czyszczeniu zasłon powinno być ich dokładne wytrzepanie z wierzchniej warstwy kurzu. Jeśli w Twojej okolicy znajduje się trzepak, zadanie okaże się bardzo łatwe. Ci, którzy nie mają możliwości wyczyszczenia zasłon na trzepaku lub balustradzie balkonu, mogą po prostu odkurzyć  je za pomocą odkurzacza z miękką końcówką, która nie uszkodzi materiału.

Zdejmij metalowe elementy

Niektóre modele zasłon do salonu czy sypialni to nie tylko materiał, ale ozdobne metalowe spinki czy koła. Przed praniem koniecznie zdejmij je, aby nie uszkodzić pralki i tkaniny.

Delikatne pranie zasłon

Aby zasłony nie ucierpiały podczas prania, najlepiej zdecydować się na ich ręczne czyszczenie. Drugim sposobem jest pranie zasłon w pralce automatycznej z programem dedykowanym tkaninom delikatnym. Niektóre pralki posiadają odrębne tryby dla prania firan i zasłon. Przed włożeniem zasłony do pralki, zawsze zapoznaj się z zaleceniami producenta.

Zasłony z tkanin syntetycznych z reguły nie wymagają bardzo specjalnego traktowania. Podczas ich czyszczenia, pamiętaj o tych zasadach:

  • Wybierz delikatny detergent, najlepiej przeznaczony do prania zasłon. Kolorowe zasłony powinny być czyszczone środkami, które zapobiegają blaknięciu koloru.
  • Po praniu zasłon należy zastosować delikatny płyn do płukania tkanin, który zapobiegnie powstawaniu zacieków na materiale.
  • Nigdy nie wiruj zasłon – może to spowodować uszkodzenie delikatnego materiału i jego pogniecenie.
  • Nie susz zasłon w automatycznej suszarce – gorące powietrze może negatywnie wpłynąć na kolor tkaniny.

Jak wysuszyć zasłony?

Jeśli uda Ci się dobrze wywiesić zasłony po praniu, prawdopodobnie nie będą one wymagały prasowania – zagniecenia rozprostują się pod ciężarem materiału. Pozostałe nierówności możesz usunąć za pomocą pary z żelazka, gdy zasłona znajdzie się już na karniszu. Tak, jak w przypadku prania, prasowanie zasłon warto przeprowadzić zgodnie z zaleceniami ich producenta.

Pamiętaj również, że przed ponownym rozwieszeniem zasłon, z kurzu należy oczyścić również karnisz i inne metalowe elementy (np. żabki).

Pranie zasłon to nic trudnego

Jak widać, pielęgnacja zasłon nie jest bardzo czasochłonna - poradzi sobie z nią każdy. Zasłony prane odpowiednio często, z zachowaniem ostrożności, przez długi czas będą prezentowały się atrakcyjnie, stanowiąc piękną ozdobę Twojego mieszkania.

Firanki i zasłony to ozdoba każdego domu i lokalu, w naszym sklepie kupisz tanie firany oraz wiele innych produktów. Nasz sklep z firankami oferuje zasłony do salonu w tym ozdobne zasłony do sypialni. Składając zamówienie na firanki do salonu oraz krótkie i długie firanki do kuchni otrzymasz bon rabatowy na firanki panelowe. Oprócz firan i zasłon w naszym sklepie bardzo popularne są obrusy i bieżniki, szyte ręcznie w różnych wzorach koce i narzuty. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Kupując naszą wysokiej jakości bawełnianą pościel prześcieradła, kupujesz sobie produkty, które będziesz miał na wiele lat. Zadzwoń do nas, nasi sprzedawcy pomagają dokonać wyboru tak aby każdy klient był zadowolony. Przyjdź, zobacz, kup, zapraszamy romeli.pl
Użytkownik Allegro
100.00% Pozytywnych komentarzy
Typ
Ostatnie
7 dni
Ostatnie
30 dni
Wszystkie
Polecam
9
31
328
Nie polecam
0
0
0
Zgodność z opisem
Obsługa kupującego
Koszt wysyłki
Pokaż listę aukcji
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies (ciasteczek). Zapoznaj się z Polityką prywatności serwisu.